Popularizační přednášky

           V rámci Týdne Akademie věd ČR (1.-5. listopadu) nabízíme níže uvedené přednášky. Jsou určeny studentům středních škol převážně Českých Budějovic a okolí - přednášející buď přijede přímo do vaší školy nebo je možné provést přednášku on-line. V případě zájmu o přednášku kontaktujte příslušného přednášejícího nebo pište na lenz@umbr.cas.cz.  ​

 

Genové manipulace – hrozba nebo naděje? 

přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Geneticky modifikované organismy (GMO) – už toto spojení v některých vyvolává záchvěvy hrůzy. Něco, co by údajně v přírodě nikdy nemohlo vzniknout. Jenže příroda si z lidských strachů nic nedělá a vyrábí si geneticky modifikované organismy jako na běžícím pásu. Bližší pohled totiž odhalí takovéto přírodní “úpravy” v řadě z nich – některé jíme, a geny z nepříbuzných druhů obsahuje dokonce i DNA samotného člověka. Jak je to tedy s GMO a jaké jsou současné možnosti genového inženýrství? Přednáška možná z trochu netradičního úhlu se bude snažit ukázat, že nic není tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát. 

 

 

Proč (ne)jsou rostliny zelené aneb interakce světla s hmotou

přednášející: RNDr. Milan Durchan, CSc. (durchan@umbr.cas.cz)

První piko-nano-mikro-mili-sekundy po dopadu světla na list - jak “světložravky” zpracují energii fotonu? Co když je světla moc nebo málo? Co když není voda? C3, C4 a CAM rostliny. Přednáška bude mít 3 části: první by měla být srozumitelná i těm, co na gymnáziu z biologie (chemie, fyziky, matematiky) propadají - propadli, druhá jen těm, kteří se o fotosyntézu zajímají a baví je. Ve třetí, jak ukáže diskuse, nemá jasno ani sám přednášející. Na základě minimálních znalostí fyziky (optiky), (bio)chemie, molekulární genetiky, biologie (fyziologie rostlin) bude fotosyntéza představena jako moderní vědní obor, na pomezí mnoha vědních disciplín, kde je stále ještě co objevovat.

 

 

K čemu je dobrá fyzika? Aneb jak propadnout fyzice a ne z fyziky
přednášející: RNDr. Milan Durchan, CSc. (durchan@umbr.cas.cz)

Proč v době, kdy je mladý novinář schopen v palcovém titulku „vyrobit“ hned několik hrubých chyb, se mám učit na „gymplu“ naprosto nezáživný předmět, jako je třeba fyzika? Proč se vždy lidi v biologii učili raději o zvířátkách a kytky jsou opomíjeny? Co je (funkční) gramotnost, resp. (technická) gramotnost v širším slova smyslu? Společně se zamyslíme nad tím, koho v dnešní době považujeme za „hlupáka“, nevzdělance a zda naše tolerance k iracionalismu dnes již nepřesáhla rozumnou míru...

 

 

Kde se tady vzaly? Aneb Vznikl Covid v labu?
přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Viry jsou entity stojící na prahu života – většinou jen balíčky několika nejnutnějších genů. Své viry mají živočichové, rostliny, řasy, houby i bakterie. Některé viry dokonce využívají ke svému rozmnožování jiný virus. Jejich genetická informace může být uložena nejrůznějšími způsoby, stejně tak proměnlivý je jejich životní styl a to, jak viry vypadají pod mikroskopem. Kde se vzala tato obrovská rozmanitost a odkud vlastně viry pocházejí? A jak je to s čínským koronavirem?

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Ústav molekulární biologie rostlin
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA