O nás
Vědecká vize
Ústavu usiluje o průlomový výzkum s cílem objasnit molekulární a funkční mechanismy, kterými se řídí rostliny a další fotosyntetické organismy, včetně jejich patogenů. Současné směry výzkumu zahrnují evoluci a vývoj, architekturu genomu a kontrolu genové exprese, interakce s biotickým a abiotickým prostředím.
Vědecké zaměření
Ústav molekulární biologie rostlin se zabývá komplexním studiem rostlin na úrovni molekul - genomem, stavbou a funkcí buněk, látkami, které rostliny produkují, molekulární podstatou fotosyntézy, biofyzikou a biochemií rostlinných dějů a mikroskopickými patogeny rostlin.
- Rostlinný genom, jeho stavba, organizace a evoluce (podrobněji)
- Metabolismus kovů a regulace fotosyntézy (podrobněji)
- Variabilita a evoluce rostlinných virů a fytoplazem,metody jejich detekce a popis virů nových (podrobněji)
- Epigenetika rostlin - jejich reakce na měnící se podmínky prostředí, vývojové a metabolické změny při klíčení (podrobněji)
- Buněčná signalizace a její řízení, účast volných kyslíkových radikálů na buněčné signalizaci (podrobněji)
- Původ a evoluce suchozemských rostlin (podrobněji)
- Molekulární podstatu morfogeneze (vývoje tvarů) rostlinných buněk (podrobněji)
Ústav molekulární biologie rostlin (ÚMBR)
Ústav byl založen v roce 1990 několika geneticky zaměřenými týmy, které se vyčlenily z Ústavu experimentální botaniky v Praze a přesunuly do Českých Budějovic. Od 1.1.2006 je ÚMBR součástí Biologického centra AV ČR, v.v.i.
Ústav je vybaven přístroji a prostředky nezbytnými pro molekulárně-biologické studium rostlin, včetně klimatizovaných skleníků, klima-boxů a místností pro kultivaci tkáňových kultur. ÚMBR je oprávněn pracovat s geneticky modifikovanými organizmy a s původci karantenních chorob rostlin. Svým výzkumem významně přispívá do národního programu rostlinných biogechnologií, provádí odbornou diagnostiku karantenních rostlinných virů pro Ministerstvo zemědělství a Státní rostlinolékařskou správu, poskytuje analýzy geneticky modifikovaných plodin pro Ministerstvo životního prostředí, včetně odborné spolupráce při návrhu zákonů a předpisů týkajících se GMO.
Významnou součástí činnosti ústavu je také vzdělávání studentů v molekulární biologii rostlin a patologii rostlin, které je prováděno v úzké spolupráci s Jihočeskou univerzitou. Ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou, Zemědělskou fakultou a Ústavem fyzikální biologie získal ústav akreditaci pro doktorské programy v oborech molekulární biologie, genetika a fyziologie, patologie rostlin a biofyzika. Téměř polovina vědeckých pracovníků se účastní výuky. Jihočeská univerzita, Univerzita Karlova v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci jsou partnery ve společných výzkumných projektech.