Velký úspěch zaznamenali vědečtí pracovníci z Biologického centra, kteří se zapojili do veřejné soutěže programu ZEMĚ Ministerstva zemědělství ČR. V této soutěži bylo celkem hodnoceno 261 podaných návrhů. Z deseti návrhů s účastí BC jich bylo sedm podpořeno. Výsledky vyhlásilo Ministerstvo zemědělství v minulém týdnu na svých webových stránkách.
Největší vědecký festival v České republice - Týden vědy a techniky AV ČR, do nějž se každoročně zapojuje i českobudějovické Biologické centrum, úspěšně završil svůj 18. ročník. Práci vědců si přišlo do laboratoří Biologického centra zblízka prohlédnout, a i přímo osahat 900 návštěvníků dnů otevřených dveří.
V pondělí 5. listopadu odstartuje 18. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd (AV) ČR. Již tradičně se do něj zapojuje i českobudějovické Biologické centrum (BC) AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a nabízí přednášky z biologických oborů pro středoškoláky. Letos také BC AV ČR prezentuje své výsledky na...
Chmel obsahuje řadu látek, které by se daly využít v lékařství - některé z nich mají dokonce protirakovinné účinky. Jejich obsah v chmelu, případně ve výsledném pivu, je však velmi nízký. Vědecký tým z Českých Budějovice ale nyní objevil slibnou cestu, jak to možná změnit.
Pestrá nabídka chytré zábavy přilákala na Noc vědců na Biologickém centru AV ČR doslova davy. Kde jinde by také zájemci měli možnost sahat do nádob plných červů, švábů a sančat, prohlížet si v mikroskopu fosforeskující octomilky nebo hledat termokamerou studenokrevné živočichy, než právě mezi zápalenými biology?
Nejen zábavné experimenty a kvízy, ukázky živého hmyzu nebo parazitů, včelařská show, Mikrárium, či krátké dokumentární filmy. Pro odvážlivce se v pátek 5.10. otevře také labyrint chodeb a laboratoří, skrývající amulet vědění...
Seminář Dr. P. Arensburgera (Cal Poly Pomona, USA) s názvem Transposable element annotation in animal genomes, from mosquitoes to chickens se koná v úterý 2. 10. 2018 ve 13.00 na Parazitologickém ústavu II (nástavba zvěřince), v nové zasedací místnost, 2. patro. Dr. P.Arensburger realizuje své Fullbright stipendium na oddělení Molekulární cytogenetiky J....
Na post-doc pozici do laboratoře biochemie a biofyziky rostlin hledáme nového schopného kolegu. Bližší informace v přiloženém PDF (anglicky). Nabídky zasílejte do 1.10.2018.
Dne 27.6.2018 slaví 70. narozeniny kolega Doc. RNDr. Josef Vlasák , CSc. Profesně se od roku 1979 věnuje molekulární genetice na Ústavu molekulární biologie rostlin. Řadu let se podílel na výuce tohoto oboru na Přírodovědecké fakultě JČU. Je autorem nebo spoluautorem více než 80 odborných vědeckých prací. Protože je zároveň vášnivým mykologem, zaměřil v poslední době svůj výzkum na...
Rostliny a další zelené organizmy umí ukládat sluneční energii. Procesu se říká fotosyntéza a je poměrně dobře znám. Jakým způsobem ale energie přesně putuje odhalila až nyní spolupráce švédských a českých vědců. Zároveň tím zmizela jedna téměř destetiletí přetrvávající záhada.