V polovině září se v Olomouci setkají vědci a studenti zabývající se dědičnou informací rostlin. Akce The Czech Plant Nucleus Workshop 2021, která se uskuteční 14. a 15. září 2021 v Pevnosti poznání Univerzity Palackého, se zaměří na sdílení nejnovějších vědeckých poznatků. Registrovat se je možné už nyní.
Získání mimořádných vědeckých výsledků při výzkumu rostlinných centromer v laboratoři Molekulární cytogenetiky pod vedením Jiřího Macase ocenila Grantová agentura ČR.
Již podeváté si budou moci vědečtí pracovníci z celého světa vyzkoušet, jak v počítači analyzovat opakující se úseky DNA v datech ze sekvenování nové generace (Next generation sequencing). Vysvětlovat jak na to v programu RepeatExplorer budou pracovníci laboratoře Molekulární cytogenetiky , Ústavu molekulární biologie rostlin - Biologického centra AVČR, kteří zmiňovaný program a další...
Ahamed Khan a Mingxi Zhou jsou dva naši postdoktorandští vědci, kteří uspěli se svými návrhy projektů v konkurenční evropské výzvě MSCA Individual Fellowship. České republice bylo uděleno pouze 21 stipendií MSCA z celkových předložených 11 573 návrhů, dvě z nich putují na Biologické centrum AV ČR.
V každé rostlinné a živočišné buňce vznikají při zpracování živin jako vedlejší odpadní produkty molekuly, které obsahují tzv. reaktivní kyslík (reaktivní kyslíkový radikál, anglicky „reactive oxygen species“, ROS). Ten díky jednomu „přebývajícímu“ (nespárovanému) elektronu velmi ochotně reaguje téměř se vším v buňce, což pro ni může být dost nebezpečné. Proto se buňky v průběhu evoluce naučily...
Rostlinné viry se šíří různými způsoby a na dlouhé vzdálenosti. V moderní historii je šíří především lidé při obchodu s rostlinami a jejich plody. Mezinárodní tým vědců to zdokumentoval na případu viru, který v současnosti významně škodí zemědělským plodinám po celém světě. Jeho cesta začala v 17. století na Hedvábné stezce.
Jak se rostlinné buňky mezi sebou dorozumívají a získávají informace z okolního prostředí? Jak je jejich komunikace řízena? Toto jsou některé z otázek, které zodpoví nově založená laboratoř “Molekulární signalizace rostlin” vedená Michaelem Wrzaczkem, jenž je novou posilou Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR.
Rostlinní virologové z Ústavu molekulární biologie rostlin - Biologického centra AV ČR se zapojili do nového programu " Virologie a antivirová strategie ", který je součásti Strategie AV21 , zaměřené na "Špičkový výzkum ve veřejném zájmu". Spolu se svými kolegy z Parazitologického ústavu - Biologického centra AV ČR a z dalších tří...
Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu chtějí docílit vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR). Jako první na světě upravili chmel pomocí nejmodernější genetické technologie CRISPR, která umožňuje velmi přesné úpravy konkrétního vybraného genu. Zatím techniku úspěšně otestovali na genu důležitém pro výrobu listových barviv, v současnosti už ale pracují na genech,...
Testování koronaviru, kovy v rostlinách a vědecký život na Ústavu molekulární biologie rostlin jsou témata další reportáže Jihočeské televize z cyklu "Život je věda".